Zagraniczne transfery polskich piłkarzy
Mówi się, że piłkarz żyje na walizkach, bo częste zmiany klubów to niemal norma. Polscy piłkarze, gdy tylko mają okazję wyjechać do zagranicznej ligi, chętnie z tej opcji korzystają. Czasem wybierają naprawdę ciekawe i egzotyczne opcje. Oto przegląd piłkarskich transferów z Ekstraklasy.
Zawodników wyjeżdżających możemy podzielić na dwie grupy: takich, którym bardzo zależy na zrobieniu prawdziwej kariery za granicą i takich, którzy grę w piłkę łączą z zarabianiem i poznawaniem świata. Tę drugą grupę kilka lat temu wybrali m.in. napastnik Łukasz Gikiewicz, pomocnik Adrian Mierzejewski, czy bramkarz Krzysztof Kamiński. Wszyscy wybrali grę na innych kontynentach w ciekawych ligach.
Piłkarska egzotyka
Teraz w ich ślady poszło kilku piłkarzy, którzy w poprzednim sezonie grali w polskiej Ekstraklasie. – W życiu każdego człowieka może pojawić się oferta, o której mówi się, że jest nie do odrzucenia – powiedział kilka tygodni temu pomocnik Pogoni Szczecin Radosław Majewski, który Polskę zamienił na australijski klub Western Sydney Wanderers FC. Pomocnik z nowym klubem związał się rocznym kontraktem. Western Sydney Wanderers FC w minionym sezonie zajął ósme miejsce A-League. Równie odległą ligę wybrali Jakub Słowik i Michał Janota. Ten pierwszy idzie w ślady wspomnianego Kamińskiego, który wyrobił sobie markę w japońskim klubie Jubilo Iwata. Słowik, który też jest bramkarzem, za 250 tys. euro przeniósł się ze Śląska Wrocław do Vegalta Sendai. Najciekawszy transfer jest jednak inny. Michał Janota, który w poprzednim sezonie występował w Arce Gdynia, podpisał dwuletni kontrakt z dziewiątym zespołem ekstraklasy Arabii Saudyjskiej Al-Fateh SC. Według nieoficjalnym informacji Arka ma otrzymać za Janotę, którego umowa obowiązywała do 30 czerwca 2020 roku, 400 tysięcy euro.
Z Częstochowy do Stanów Zjednoczonych
Polonia w USA także będzie miała komu kibicować. W przeszłości polscy piłkarze i obcokrajowcy z Ekstraklasy chętnie wyjeżdżali za ocean. W Chicago Fire niezłe sezony notuje były świetny napastnik Legii Warszawa – Nemanja Nikolić. Tego lata z oferty Sacramento Republic FC skorzystał Dariusz Formella, który w poprzednim sezonie miał kłopoty z grą w Rakowie Częstochowa. Pod Jasną Górą z niego zrezygnowano, przesuwając do rezerw. Teraz Formellę czeka nowe wyzwanie, bo podpisał umowę z ósmym zespołem konferencji zachodniej USL Championship, czyli drugiego poziomu rozgrywek w USA.
Europo witaj nam!
Oczywiście wciąż najwięcej piłkarzy wyjeżdża z Ekstraklasy do innych europejskich lig. Tego lata ciekawe transfery miały miejsce do Serie A. Włoska liga wciąż cieszy się popularnością, a tamtejsze kluby chętnie kontraktują zawodników z Ekstraklasy. Debiutancki sezon w Italii zaliczą Szymon Żurkowski z Górnika Zabrze, Sebastian Walukiewicz z Pogoni Szczecin oraz Filip Jagiełło z Zagłębia Lubin. Na podbój Rosji wyruszyli dwaj młodzi piłkarze, do niedawna reprezentanci Polski do lat 21 – Sebastian Szymański i Konrad Michalak. Kibice będą więc mogli śledzić liczne grono polskich zawodników w zagranicznych ligach. Większość piłkarskich lig, nawet tych bardzo egzotycznych, znajdziesz w bogatej ofercie zakładów bukmacherskich STS.
Transfery z Polski za granicę:
- Michał Janota (Al-Fateh S.C., Arabia Saudyjska)
- Szymon Żurkowski (Fiorentina, Włochy)
- Konrad Michalak (Achmat Grozny, Rosja)
- Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa, Rosja)
- Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC, Australia)
- Sebastian Walukiewicz (Cagliari, Włochy)
- Dariusz Formella (Sacramento Republic FC, USA)
- Mateusz Zachara (FK Pohronie, Słowacja)
- Jakub Słowik (Vegalta Sendai, Japonia)
- Rafał Pietrzak (Royal Excel Mouscron, Belgia)
- Adam Dźwigała (CD Aves, Portugalia)
- Filip Jagiełło (Genoa CFC, Włochy)