Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-12-24 20:42:43 · Czytany 6327 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

"Cudze chwalicie a swego nie znacie?"- polskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Fot: WolnaKuchnia.pl

Badania socjologiczne pokazują, że coraz słabiej pamiętamy polskie świąteczne tradycje. Co roku, w okresie od końca listopada aż do świąt Bożego Narodzenia wszechobecny agresywny marketing sprawia, że zbyt często ulegamy zakupomanii i zbyt dużą wagę przywiązujemy do tego co materialne. A przecież Boże Narodzenie - a w szczególności Wigilia - to wieczór prawdziwego zbliżenia, pojednania, wzajemnego odpuszczania win, czas miłości i dobroci. W polskiej tradycji czas ten od pokoleń jest celebrowany jako najbardziej uroczysty, rodzinny i wzruszający w całym roku.

Wiąże się z nim wiele zwyczajów: zachowywanie w tym dniu postu, zasiadanie do kolacji w odświętnym ubraniu gdy tylko zaświeciła się pierwsza gwiazdka, sianko pod białym obrusem, dzielenie się opłatkiem z domownikami i ze zwierzętami, zostawianie dodatkowego krzesła i nakrycia "dla wędrowca". Wg tradycji na stole powinna się znaleźć nieparzysta liczba potraw, a szczególnie ważne wśród nich były przyrządzane na różne sposoby potrawy z ryb  tkj. karpie, szczupaki, liny, sandacze, śledzie. W zależności od regionu Polski wigilijne menu obfituje w wiele potraw, które jemy tylko jeden raz w roku. To choćby kutia, pierogi lub kluski z makiem, miodem i bakaliami albo kompot z suszonych owoców (gruszek, jabłek i śliwek). Na początku podawano barszcz czerwony z uszkami lub zupę grzybową. Potem na stole lądowały kapusta z grochem, postny bigos i wszelkiej maści pierogi: z kapustą, grzybami, okraszone olejem lnianym. Nieodłącznym składnikiem były kasze: gryczana, pęczak i koniecznie jaglana - jedyna, która ma wspaniałe właściwości oczyszczające organizm. 

Wierzono, że jedzone w ten magiczny wieczór produkty mają wyjątkową moc i symboliczne znaczenie. Jabłka symbolizowały miłość, młodość i miały zapewnić zdrowie i siły witalne przez cały kolejny  rok. Mak to obfitość i dobrobyt, a miód - darzony ogromnym szacunkiem i zwany 'słodyczą życia' - chronił od złego, miał zapewnić szczęście, radość i wszystko to, co najlepsze.
A skoro o miodzie mowa, to dodam jeszcze słowo o piernikach. Od dawnych czasów kształt, w jakim były wypiekane nie był przypadkowy: podobno okrągłe symbolizowały słońce i radość, gwiazdki i dzwonki chroniły od zła i odpędzały złe duchy, choinki to siły witalne i płodność, a te przypominające zwięrzątka miały przypominać o ofiarach składanym bogom w dawnych, starosłowiańskich czasach.

Bez względu na to, czy rygorystycznie przestrzegamy wielu świątecznych tradycji czy odnosimy się do nich raczej z ciekawością etnografa, to warto w gronie bliskich czy przyjaciół powspominać swoje korzenie, rodzinne zwyczaje i smaki dzieciństwa. Nic bowiem nie zbliża ludzi tak, jak szczere rozmowy przy wspólnym stole.

 

Polskie pierniki na Boże Narodzenie
(idealne na choinkę, przepis na ok, 30 szt.)

Ciasta piernikowe to wypieki o najbogatszej tradycji. Ich nazwa pochodzi od staropolskiego słowa „pierny” czyli pieprzny. Najważniejszy przy pieczeniu pierników jest dodatek prawdziwego miodu – to dzięki niemu zyskują wilgoć i jasnobrązowy kolor.

 

 

  • 1 1/2 szklanka miodu,
  • 10 dag cukru,
  • 3 łyżki przyprawy do piernika 
  • 3 łyżki ciemnego kakao,
  • 10 dag masła,
  • 60 dag mąki (najlepiej jest użyć pół na pół mąkę pszenną i żytnią),
  • 2 jajka,
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej

 

Miód z cukrem, przyprawą do piernika i kakao lekko podgrzewamy aby składniki się połączyły, następnie dodajemy roztopione masło, mieszamy. Gdy masa ostygnie wsypujemy przesianą mąkę, sodę oczyszczoną, wbijamy żółtka i wyrabiamy gładkie ciasto. Rozwałkowujemy placek grubości 1,5 cm  i wykrawamy różnie kształty pierniczków (starajmy się nie podsypywać zbyt dużo maki przy wałkowaniu bo ciasto stanie się twarde).  Układamy na blaszce pokrytej pergaminem i pieczemy 10 minut w temperaturze 180 stopni.

Pierniczki najlepiej upiec tydzień przez świętami i przechowywać je w szczelnym pojemniku. Jeśli chcecie powiesić je na choince, przed upieczeniem pamiętajcie zrobić otwór na wstążkę lub sznureczek.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia życzy WOLNA KUCHNIA

Źródło: wolnakuchnia.pl

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Historia · Polonia na świecie · Polonia w USA · Polska

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...