Co powoduje, że lekarz rodzinny (PCP) jest dobrym lekarzem?
Zacznijmy od tego, kim jest lekarz rodzinny (PCP - Primary Care Physician)? Otóż jest to lekarz pierwszego kontaktu zajmujący się pacjentami w każdym wieku - od niemowląt do osób starszych. Lekarz rodzinny może opiniować lub leczyć całą rodzinę, niezależnie od faktu, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy wysokie ciśnienie krwi.
Pacjenci zwracają się do lekarza rodzinnego z wielu podwodów i bardzo często jest to ten sam lekarz. To powoduje znaczące zbliżenie w relacjach lekarz-pacjent, lepszą znajomości stanu zdrowia pacjenta, i co najważniejsze – osoby zwracające się o poradę lub leczenie nie czują się jak „kolejny bezimienny pacjent“.
„Dla mnie, jako dla lekarza rodzinnego, głównym celem jest troska o dobre zdrowie i samopoczucie moich pacjentów” - wyjaśnia dr Urszula Jabłońska, lekarz rodzinny (PCP) z MetroSouth Medical Center. “To dla mnie niezmiernie istotne, że osobiście poznaję każdą z osób zwracającą się do mnie. Bardzo dbam o to, żeby moi pacjenci czuli się swobodnie, żeby byli otwarci i szczerzy ze mną – to jest niezbędne dla uzyskania dobrych relacji lekarz-pacjent.”
Gdy problem zdrowotny dotyka nas lub naszą rodzinę, niezmiernie ważnym jest to, aby zwrócić się do wykwalifikowanego lekarza rodzinnego. Lekarza, który posiada odpowiednie wykształcenie, wiedzę i doświadczenie, dzięki którym uzyskamy najlepszą poradę i/lub leczenie. Przy wyborze lekarza rodzinnego, Dr. Jabłońska zaleca zwrócenie uwagi na następujące czynniki:
- Czy twój lekarz słucha cię i rozmawia z tobą o problemach? Dobry lekarz rodzinny powinien poświęcić czas na wysłuchanie ciebie i twoich obaw, powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Unikaj lekarzy, dla których wizyta pacjenta to wyłącznie wypisanie recepty. Dobry lekarz rodzinny chce poznać ciebie i twoją rodzinę, poznać twoje hobby, pracę, zainteresowania, ponieważ to ogromnie pomaga w wyborze poprawnego leczenia lub w wydaniu poprawnej opinii o problemie.
- Jak długo oczekuje się na wizytę? Jeśli musisz czekać miesiące na wizytę do lekarza, to prawdopodobnie ten lekarz będzie niedostępny, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebować. Jeśli inny pacjent zrezygnuje z wizyty, czy twój obecny lekarz dzwoni do ciebie, że może cię przyjąć wcześniej?
- Czy Twoje poglądy są zgodne z poglądami lekarza? Jeśli w trakcie leczenia wolisz unikać np. antybiotyków, czy twój obecny lekarz dysponuje rozwiązaniem alternatywnym? Lekarz rodzinny powinien zrozumieć i uszanować twoje poglądy.
- Jakie jest otoczenie, w którym pracuje lekarz? Czy personel jest przyjazny? Czy biuro jest czyste i zadbane?
- Czy lekarz jest zatrudniony w przychodni/szpitalu lub prowadzi rozwiniętą praktykę lekarską? Lekarze, którzy prowadzą lub są zatrudnieni w większych ośrodkach zdrowotnych, mogą zwrócić się o dodatkową opinię lub diagnozę do lekarzy specjalistów z danej przychodni lub szpitala.