Podziel się   

Zdrowie i uroda Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2015-10-30 14:46:40 · Czytany 6163 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Haluksy -skąd się biorą? Mechanizm powstawania choroby

Fot: Internet

Nie ma deformacji przodostopia występującej częściej, niż paluch koślawy. Ostatnie doniesienia szacują globalną częstość występowania palucha koślawego w granicy 23% populacji osób w wieku od 18 do 65 roku życia oraz u 35% populacji osób w wieku powyżej 65 roku życia, choć oczywiście trudno jest precyzyjnie wyznaczyć granicę między normalnym i patologicznym ustawieniem palucha. Przyczyny występowania schorzenia u każdego pacjenta są trudne do zdefiniowania: może to być rodzinna skłonność, choć często powstanie deformacji przypisuje się źle dopasowanym butom. Chociaż występowanie schorzenia w większości  dotyczy osób w średnim wieku i powyżej, to istnieje wielu pacjentów, których deformacja dotyka już w młodym wieku, bez względu na płeć, występując zazwyczaj na jednej stopie, ale czasem i obustronnie.

Patogeneza (mechanizm powstawania choroby) palucha koślawego jest złożona. Powszechnie przyjmuje się teorię o braku równowagi (dysbalansie) mięśniowo – więzadłowym w obrębie zginaczy i prostowników stopy. Nawet w przypadku normalnej stopy, więzadła prostowników i zginaczy ułożone są nieco poza centrum w kierunku bocznym. Jest to równoważone przez inne mięśnie i więzadła stopy, w taki sposób, aby ogólne siły zostały wyrównane. Równowaga ta jest wrażliwa na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (czynniki współistniejące). Energia powstrzymująca pojawienie się deformacji staje się coraz mniejsza, w wyniku czego koślawe ustawienie palucha rozprzestrzeniania swój efekt na całą przednią część stopy.

Haluksom niestety nie można zapobiec. Schorzenie może dotknąć kobiety w każdym wieku. Jeśli jednak na pierwsze  zmiany w obrębie przodo stopia zareagujemy szybko, istnieje szansa na pozbycie się problemu lub zatrzymanie choroby w początkowym stadium. Jeśli zauważysz, że duży paluch zmienia położenie względem reszty palców lub poczujesz ból warto udać się do lekarza ortopedy. Działania we wczesnym stadium takie jak: ćwiczenia, stosowanie klinów między palcowych czy aparatów na haluksy uchronią Cię przed bolesną i kosztowną operacją!

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Zdrowie i uroda

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Ludzie

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...