Jaka gra najlepsza dla dziecka?
W dzisiejszych czasach trudno zaprzeczyć temu, że komputery stały się praktycznie nieodłącznym elementem życia każdego człowieka – „pecety” stały się narzędziem zarówno rozrywki, jak i kultury, edukacji oraz bardziej pospolitej rozgrywki, czego dobrym przykładem jest rynek gier komputerowych, który urósł do rozmiarów nieprzewidywanych niemal przez nikogo, zaś same produkcje zaczęły urastać do rangi swojego rodzaju dzieł sztuki. Gry pozwoliły powstać wielkim korporacjom, jak na przykład Blizzard Entertainment czy Valve Corporation, które są jednymi z największych podmiotów na tym rynku, wydając produkcje o bardzo wysokiej jakości i tworząc trendy dla pozostałych producentów – obecnie największą popularnością cieszą się wszelakie gry nastawione na rozgrywkę osobową, tak więc wszelkiego typu MMORPGi oraz inne, w których nacisk został położony, w zależności od tytułu, na współpracą, rywalizację lub oba naraz. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest e-sport, czyli „profesjonalne granie” na różnego rodzaju turniejach, w których udział biorą tylko najlepsi w walce zarówno o prestiż, jak i nierzadko spore nagrody pieniężne.
Odpowiadaliśmy już na pytanie w jakie gry Polacy grają najczęściej, ale co z grami w które grają dzieci i młodzież w Polsce?
Ostatnimi czasy bardzo prężnie rozwija się również sfera gier przeznaczonych na wszelkiego rodzaju urządzenia mobilne – głównie obsługiwane przez systemy jak Android czy iOS, czyli większość dostępnych smartfonów czy tabletów – z reguły proste, ale wciągające i oryginalnie wykonane produkcje niejednokrotnie okazują się świetnym sposobem na zabicie nudy czy czasu, na przykład podczas długiej podróży pociągiem.
Obecnie, platforma dla gier jaką są przeglądarki internetowe cieszy się zainteresowaniem głównie ze strony oraz fanów różnego rodzaju produkcji niezależnych: często oryginalny pomysł połączony z, na dobrą sprawę, ogólną platformą stanowi najbardziej efektywną drogę do wybicia się na rynku gier. Tak więc do naszej dyspozycji oddanych zostały tysiące rozmaitych, wartych uwagi produkcji tworzonych nierzadko w domowym zaciszu, ale zręcznie konkurujących ze sobą za sprawą świetnego, jedynego w swoim rodzaju gameplay'u oraz innych właściwości. Niekiedy nawet, gry tego rodzaju torują sobie w ten sposób drogę na rynek gier przeznaczonych na komputery osobiste czy nawet konsole tak, jak w przypadku słynnego i bardzo popularnego Minecrafta oraz kilku innych produkcji tego typu.
Gatunków gier komputerowych jest naprawdę mnóstwo, a większość z nich jest dostępnych na takich stronach jak poki czy Gry. Trudno nazwać czy nawet wymienić je wszystkie – w dzisiejszych czasach cechują się one sporym eklektyzmem i łączą nierzadko elementy charakterystyczne dla wielu innych, zaś sama elektroniczna rozrywka staje się jednym z najbardziej popularnych zajęć na świecie. Szczególnie „podatnymi” odbiorcami jest młodzież oraz dzieci – warto zwrócić uwagę na co grają nasze pociechy i, przynajmniej na początku, polecać im konkretne, przeznaczone dla określonej grupy wiekowej gry. Mamy bardzo szeroki wybór produkcji rozwijających różne umiejętności młodego gracza i mowa tu nie tylko o grach stricte logicznych czy edukacyjnych.
Grami komputerowymi przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych odbiorców są zdecydowanie wymienione wcześniej gry edukacyjne – pozwalają one obyć się z podstawowymi umiejętnościami intelektualnymi, rozwijać je, a przy tym dobrze się bawić; ponadto, możemy być pewni, że gry te są wolne od wszelkich szkodliwych treści, zaś my możemy pozostawić z nimi dziecko sam na sam, jeśli akurat nie jesteśmy w stanie kontrolować tego, co robi na bieżąco. Często produkcje tego rodzaju osadzane są w uniwersach znanych z filmów, książek czy seriali dla dzieci, tak więc możemy zauważyć, że większość z nich to, między innymi, bajki Disney'a – nasza pociecha z pewnością łatwiej przyswoi sobie niektóre obszary wiedzy mogąc zdobywać ją w kompanii postaci znanych z „Króla Lwa”, „Księgi Dżungli” czy innych kultowych tytułów.
Sporym zainteresowaniem cieszą się również rozmaite gry z uniwersum Boruto – czyli popularnego swojego czasu anime „Naruto” (niegdyś było ono emitowane na polskich stacjach telewizyjnych w zdubbingowanej wersji), gdzie przygotowano kilka gier zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych graczy. Dla tych pierwszych przygotowane zostały takie gry, jak Boruto Puzzle lub Boruto Memory, które angażuje przede wszystkim umiejętność zapamiętywania i dobierania do siebie pasujących elementów. Młodym fanom animowanej serii niewątpliwie spędzą przy nich dłuższą chwilę.
Starszym dzieciom do gustu powinny przypaść także rozmaite produkcje RPG, w których gracz podąża za stworzoną przez twórców fabułą, wcielając się w jednego bohatera lub dowodząc całą ich grupą, z którą przemierza świat, wykonuje zdania, walczy z rozmaitymi potworami i tak dalej. Większość gier z tego gatunku potrafi stać na poziomie dobrej książki (i to nie tylko fantastyki), nierzadko ujmując w unikalnych i ciekawy sposób ponadczasowe problemy czy angażując moralną i filozoficzną stronę gracza. Być może nawet my sami, jako rodzice, będziemy wspólnie z naszą pociechą przemierzać fantastyczny, post-apokaliptyczne i inne światy – czasami naprawdę warto.
Jeśli jednak nasze dziecko nie jest zainteresowane tym rodzajem rozgrywki, zawsze możemy znaleźć coś ciekawego na półce z produkcjami strategicznymi oraz sportowymi – z tych ostatnich, wiele współczesnych dyscyplin zostało zaadaptowanych na potrzeby elektronicznej zabawy, między innymi piłka nożna w postaci serii gier FIFA czy wyścigów samochodowych. Nierzadko gry te oferują możliwość gry przy jednym komputerze lub konsoli, więc mogą okazać się świetną zabawą nie tylko dla naszej pociechy, ale i całej rodziny; nie powinniśmy jednak zapominać o tym, żeby czasem zabrać dziecko, aby „usportawiać” się również z innej perspektywy niż przed ekranem monitora i bez pada czy klawiatury w dłoniach.