Galeria Magazynu Polonia Pokaż wszystkie »
2017 US Open’s American Collegiate Invitational- polonijne akcenty na dorocznym akademickim turnieju tenisowym rozgrywanym podczas US Open
2017 US Open’s American Collegiate Invitational - polonijne akcenty na dorocznym akademickim turnieju tenisowym rozgrywanym podczas US Open
The American Collegiate Invitational – nowy format turnieju tenisowego zaingurowany został w 2004 roku dla najlepszych amerykańskich tenisistów z akademickiej, amerykańskiej ligi tenisowej NCAA. Rozgrywany jest on co roku na obiekcie USTA Billy Jean King National Tennis Center w NYC podczas dorocznego turnieju tenisowego US Open. Zamysłem organizatorów tego turnieju było zwrócenie uwagi kibiców na tennis akademicki podczas wielkoszlemowego turnieju US Open. W akademickim turnieju American Collegiate Invitational mogą występować tylko Amerykanie. W zawodach uczestniczy 8 tenisistów i 8 tenisistek. Zwycięzcy turnieju męskiego i kobiecego otrzymują dziką kartę do głównego przyszłorocznego turnieju singlowego US Open względnie do turnieju kwalifikacyjnego, w zależności od aktualnego rankingu w przyszłym sezonie. Zwycięzcy turniejów otrzymują także dzikie karty do 3 turniejów zawodowych organizowanych przez USTA (USTA Pro Circut Event) natomiast finaliści do jednego z tych turniejów. Wśród 8 uczestników męskiego turnieju 2017 US Open’s American Collegiate Invitational znaleźli się:
- Thai-Son Kwiatkowski, absolwent University of Virginia ubiegłoroczny zwycięzca tego turnieju
- Christopher Eubanks - Georgia Institute of Technology
- J. C. Aragone -University of Virginia
- William Blumberg – University of North Carolina
- Tom Fawcett – Stanford University
- Alfredo Perez – Florida State University
- Mike Redlicki – absolwent University of Arkansas
- Alex Rybakov – Texas Christian University
- Brandon Holt – University of South California (zawodnik rezerwowy)
Po raz drugi z rzędu na turnieju 2017 US Open's American Collegiate Invitational testowano pewne innowacje związane z dotychczas obowiązuącym regulaminem gry: wprowadzenie 25 sekundowego zegara pomiędzy rozgrywanymi punktami oraz możliwość komunikowania się zawodników z trenerami w przerwach pomiędzy rozgrywanymi punktami, co było dotychczas zabronione.
Pochodzący z Chicago Michael Redlicki, absolwent uniwersytetu w Arkansas sprawił miłą niespodziankę polskim i polonijnym kibicom na US Open 2017, kwalifikując się do fianału gry pojedyńczej akademickiego turnieju. W drodze do finału Redlicki pokonał w pierwszym pojedynku 6-2, 6-4 Christophera Eubanks reprezentującego barwy Georgia Institute of Technology, w półfinale Brendona Holt 4-6, 6-0, 6-3 z University of South California. Pojedynek finałowy zakończony zwycięstwem przeciwnika Redlickiego Toma Fawcett ze Stanford University 7-6, 6-7, 6-4 miał niezwykle emocjonujący przebieg. Mimo prowadzenia w pierwszym secie przez Toma Fawcett 5-2 Mike Redlicki doprowadził do remisu 6-6 i dopiero w taibreaku tenisista ze Stanford University przechylił szalę zwycięstwa w pierwszym secie na swoją korzyść. W drugim secie Mike Redlicki po wyrównanej grze przełamał serwis przeciwnika. Tym razem Fawcett wyrównał na 6-6 i w tajbreaku uległ zawodnikowi z Arkansas. O wyniku spotkania i tytule mistrzowskim zadecydował trzeci set, który na swoją korzyść rozstrzygnął Tom Fawcett. Trwający godzinę i 17 minut pojedynek zakończył się zwycięstwem 7-6, 6-7, 6-4 Toma Fawcett, który został pierwszym studentem Stanford University zwyciężającym tytuł mistrzowski w tym turnieju.
Andrzej Kentla