Podziel się   

Nauka i technika Pokaż wszystkie »

Wydanie 2011-09 · Opublikowany: 2011-11-08 12:07:47 · Czytany 14897 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Urzekający świat kamieni szlachetnych i naturalnych: koral

„Pływamy w morzu łask, a jednak często niemal umieramy z pragnienia, ponieważ z nich nie czerpiemy.”
J. Kentenich

Oprócz wielu kamieni szlachetnych i pereł, duże znaczenie mają korale. Używane są w zdobnictwie na wszystkich kontynentach, jednak największą popularnością cieszą się w Europie i na Wschodzie, zwłaszcza w Japonii. Nazwa koral przypuszczalnie wywodzi się z hebrajskiego słowa „gord” lub arabskiego „goral”. Słowa te w obu językach oznaczają amulet. Korale są pochodzenia organicznego. Są to szkielety wapienne koralowców Anthoza, w skład których wchodzi wiele tysięcy gatunków organizmów morskich, tworzących formy polipów żyjących w koloniach. Najszlachetniejszy z korali powstaje dzięki polipom z gatunku corallium rubrum. Kolonie te, średnio 40–cm wysokości, tworzą ławice na głębokościach od 3 do 300 metrów w strefach silnych prądów ciepłych mórz. Te drobne organizmy żyją w koloniach, które narastając tworzą strukturę całych  rozległych raf koralowych i atoli. W zależności od wieku korala zmienia się udział magnezu oraz tlenków żelaza. Także od warunków środowiska, intensywności prądów morskich i głębokości zmienia się szybkość wzrostu oraz obecność fosforanów, siarczanu sodu, chlorku magnezu i jodu. Od tych czynników również uzależniona jest barwa zewnętrznej powłoki — koralowiny, która może być biała, różowa, czerwona w różnych odcieniach, niebieska, fioletowa i czarna.

Barwa korala jest jego cechą diagnostyczną i kryterium klasyfikacji w obrębie danego gatunku, również podstawą oceny jego wartości. Podstawowym czynnikiem klasyfikacji do chwili obecnej jest skala ośmiu podstawowych barw: czysto biała, jasnoróżowa, różowa,  intensywnie różowa, różowoczerwona, czerwona, ciemnoczerwona i intensywnie czerwona. Wszystkie korale wrażliwe są na wysoką temperaturę, gorącą wodę i kwasy.
Z czasem biżuteria koralowa zatraca piękne żywe barwy i jedwabisty połysk. Cechy te jednak w dość prosty sposób można im przywrócić.

Zdobnictwo koralowe sięga bardzo dawnych czasów, co poświadczają wykopaliska z okresu brązu. Od bardzo dawna korale noszono jako talizmany. Miały one chronić przed chorobami i niebezpieczeństwem. Wiara w ich moc przetrwała do naszych czasów. Dziś jeszcze we Włoszech można spotkać mężczyzn noszących cornetto, gałązkę korala ujętą w oprawę tworzącą wisiorek. Wielu Hindusów nosi koral przy sobie, traktując go jako rodzinną wyrocznię i życzliwą wróżkę. Kobiety od dawna ubierają ozdoby koralowe w różnych postaciach.

Obecnie ze szlachetnych odmian korali wykonuje się rozmaite przedmioty takie jak: grzebyki, szpilki do włosów, główki do fajek, rączki do lasek i parasoli, nożyki do papieru, guziki itp. Szczególnie na Wschodzie korale służą do zdobienia zarówno białej broni, jak i rękojeści broni palnej. Zdobi się koralami lusterka, szkatułki, mozaiki i przedmioty kultu religijnego. Dużym powodzeniem cieszą się miniaturowe rzeźby kamei w koralu.  Przez zestawienie korali z innymi kamieniami ozdobnymi i metalami; złotem, srebrem i miedzią uzyskiwane są wspaniałe efekty zdobnicze. Koralami zdobi się pierścionki, brosze, wisiory, klipsy, bransolety i kolczyki. W męskiej biżuterii koral pojawia się w spinkach do mankietów i krawatów.

W Polsce naszyjniki z korali stanowią nieodłączną ozdobę regionalnych strojów; krakowskiego i góralskiego. W stroju krakowskim dominuje szlif w regularne kulki. W sznurach do stroju góralskiego obowiązkowy jest kształt tzw. beczułek. Przechodzą one z pokolenia na pokolenie, przechowywane z pietyzmem. Traktowane jako cenne klejnoty rodzinne, tym bardziej, że kilka sznurów połączonych w jeden naszyjnik przedstawia znaczną wartość. Swoistą historię mają góralskie kolczyki sięgającą końca XVIII wieku. Obowiązującą oprawą, która przetrwała do dziś jest oprawa w „orle pazury”. Górale, ludzie twardzi, przyjęli orle szpony jako symbol i wolę walki o byt w trudnych, górskich warunkach. Późniejsze wzory to fantazje wykonawców na temat pierwszego wzoru. Niezmiennie jednak prawie w każdym wzorze dominują „łapy” zwane orlimi pazurami. Mężczyznom także koral „kapnął” czerwoną kroplą na parzenicę, spinkę przypinaną do obszernej koszuli, królującą wśród bogato haftowanego stroju.

Począwszy od epoki brązu w różnych kulturach koral odgrywał znaczącą rolę. Obecnie znawcy skamieniałej terapii uważają, że koral jest dobry na wszystko, począwszy od anemii, depresji, epilepsji, na miłość, nerwy, pioruny, sklerozę, wyobraźnię, żołądek, zazdrość, czyli od A do Z.

Astrologicznie pomocny ludziom urodzonym pod znakami: Barana, Byka, Raka, Wagi, Skorpiona, Wodnika
i Ryby. Urodą i astrologiczną siłą służy aż 7 z 12 Zodiaków i choć nie należy do kamieni zodiakalnych, przyporządkowany jest astrologicznie Księżycowi, Merkuremu, Wenus i Marsowi.

Koral i jego wspaniała, niepowtarzalna uroda pełna jest podwodnych tajemnic. Urzekające piękno, ciepłe barwy i ich rozpiętość, aksamitno–matowy połysk stawiają koral w sztuce zdobniczej na wysokiej pozycji.
Podziwiajmy, szanujmy jego wymowę i siłę zaklętą, powstałą w morskiej toni. Potraktujmy jako przychylny amulet i antidotum na wszystko, tym bardziej, że współczesna, rabunkowa gospodarka człowieka jest w stanie zniszczyć bezpowrotnie ten cud natury.

Artdk Jewelry Shop, Inc.
5904 S. Archer Ave. Chicago, Il 60638–2803
Ph: (773) 767–3738
Danuta M. D. Konefał

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Nauka i technika

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...