Podziel się   

Podróże i turystyka Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-09 · Opublikowany: 2010-11-06 19:28:35 · Czytany 9138 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

White Rump

Elk lub wapiti (cervus canadensis) jest jednym z największych jeleniowatych na świecie i jednym z większych zwierząt Ameryki Północnej oraz wschodniej Azji. W rodzinie jeleniowatych tylko łoś jest większy niż elk. Wapiti posiada wiele podobieństw z jeleniem szlachetnym żyjącym w Europie, z którym był wcześniej często mylony.

Europejscy osadnicy przybywający z Europy, sądzili, że to jest większy podgatunek jelenia szlachetnego (europejskiego). Nazwa wapiti pochodzi z języka Shawnee (Algonquian język) używanego w Ohio, West Virginia, Kentucky i Pennsylvania, oznaczającego white rump tj. biały zad (kuper).

Rozpoznano kilka podgatunków wapiti: sześć północnoamerykańskich oraz cztery azjatyckie. Choć wyglądem są zbliżone, różnią się wielkością, budową i ubarwieniem ciała, wielkością poroża oraz terenem bytowania.

Elk jest co najmniej dwa razy cięższy niż jeleń wirginijski. Łanie dochodzą do 225 kg wagi. Byki natomiast statystyczne określa się jako 25% cięższe. Poroża samców dochodzą do 1.2 m długości i 18 kg wagi. Wszystkie podgatunki wapiti charakteryzują się dużym porożem (wieniec) o okrągłym pniu i dużej liczbie odrostków. Poroże zrzucane jest w połowie zimy i odrasta wczesną wiosną, osiągając największe rozmiary na początku lata u około 10-letnich osobników. Wiek ten jest tylko przybliżony, ponieważ u ekotypów wapiti kanadyjskiego, czy też syberyjskiego okres ten przypada na 11-12 rok. Wyrastające z możdżeni poroże składa się z dwóch tyk. Na każdej z tyk wyróżniana jest róża (krąg przy możdżeniu), perły (drobne zgrubienia) i odnogi (odgałęzienia, których liczba może dochodzić do 30). Pierwszą odnogą ponad różą jest tzw. oczniak, następnie nadoczniak, opierak. Powyżej opieraka może znajdować się widlica (2 odnogi układające się w literę V), lub korona (mianem korony nazywa się 3 lub więcej odnóg. Na dobrze rozbudowanym wieńcu mogą znajdować się dodatkowe odnogi na opieraku. Liczba odnóg i masa poroża zwiększa się z wiekiem jelenia do 10-14 roku życia, u starszych osobników maleje (proces ten nazywany jest uwstecznianiem się poroża). Rzadko kiedy można spotkać byka tak starego, że poroże całkowicie zanikło. Byk, u którego nie wykształciło się poroże, nazywany jest mnichem.

Z natury jest zwierzęciem dziennym, ale pod wpływem czynników zewnętrznych (obecność drapieżników, ludzi) zakłócających jego spokój i poczucie bezpieczeństwa, prowadzi też nocny tryb życia.  Pożywienie wapiti stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża, zioła, ziemniaki, buraki, a zimą zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych. 

Populacja elka w ciągu ostatnich dekad bardo się wahała. Zorganizowana przez Rząd USA introdukcja dała bardzo dobre efekty.  Reintrodukcja do stanów Kentucky, North  Carolina oraz Tennessee oraz naturalna migracja gatunku do stanów Virginia oraz West Virginia, spowodowały, że populacja elka dochodzi w dniu dzisiejszym do liczby 2 miliony.

Wykorzystano zasoby internetowe wikipedia.org

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Podróże i turystyka

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polonia w USA

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...