„Włoscy Polacy”
Ostatnio w mediach podejmuje się często temat dotyczący nowej polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, a mało kto wie, że właśnie we Włoszech po słynnej fali emigrantów spod Monte Cassino, są już nowi następcy - młodzi Włoscy Polacy. Grupa ludzi, która przybyła do Włoch wraz z rodzicami na początku lat 80-ych, bądź urodziła się już bezpośrednio we Włoszech.
To właśnie oni są w sporej liczbie uczniami polskiej szkoły Herlinga-Grudzińskiego w Rzymie, gdzie zgłębiają tajniki historii i literatury ojczyzny rodziców. Młodzi Polacy świetnie zasymilowani z włoską kulturą i mentalnością, poszukują korzeni, odwiedzając wystawy polskich artystów, wieczory poezji polskich autorów, odwiedzając bibliotekę przy Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. Szukają też bliskiego kontaktu z językiem polskim, wybierając studia slawistyczne i filologię polską. To właśnie dla nich otwiera się filie polskich uniwersytetów we Włoszech, by mieli możliwość studiować w języku ojczystym i podwyższać swoje kwalifikacje.
Nowe pokolenie polskiej emigracji we Włoszech nie ma również problemów z dostępem do polskiej literatury, która znajduje się w miejskich bibliotekach, czy do polskiego jedzenia sprzedawanego w polskich sklepach spożywczych, cenionych również i przez Włochów.
Młodzi włoscy Polacy, to ludzie poszukujący kontaktu z tym, co polskie, świadomi swoich korzeni i swojego pochodzenia. Powstaje jednak pytanie: czy integracja europejska pozwoli zachować świadomość i tożsamość młodego Polaka w Europie?
Odpowiedź może być tylko jedna - czas pokaże.