Nowe zmiany proceduralne ułatwiają staranie się o stały pobyt dla osób, które wjechały do USA nielegalnie
Po intensywnej presji ze strony grup pro-imigracyjnych administracja Prezydenta Obamy 6 stycznia tego roku wydała nową, przyjazną dla imigrantów dyrektywę.
Mianowicie, obecnie osoby, które wjechały do Stanów Zjednoczonych nielegalnie i bez inspekcji granicznej, czyli przez tzw. zieloną granicę, mają zakaz starania się o stały pobyt na terenie USA, nawet jeżeli mają małżonka lub dorosłe dziecko, którzy są obywatelami USA i którzy ich sponsorują (nie dotyczy to osób objętych ustawą 245(i)).
Do tej pory osoby te zmuszone były wrócić z USA do swojego kraju i tam ubiegać się o specjalne wybaczenie (waiver) ich nielegalnego wjazdu i nielegalnego pobytu na terenie USA. Wybaczenie było i jest konieczne, ponieważ osoby przebywające nielegalnie w USA dłużej niż jeden rok, po wyjeździe mają zakaz wjazdu do USA przez 10 lat. Niestety, konsul amerykański nie może zatwierdzić takiego wybaczenia, gdyż podlega ono pod jurysdykcję Urzędu Bezpieczeństwa Kraju, a nie Departamentu Stanu. Dlatego też do tej pory konsul przesyłał teczkę do innej placówki w Europie, która zatwierdzała wybaczenie i odsyłała teczkę do Konsulatu Amerykańskiego w Warszawie. Procedura ta trwała wiele miesięcy, a nawet lat, przy czym czas wydłużał się jeszcze bardziej, jeżeli decyzja była odmowna i składało się odwołanie. Przez cały ten czas osoba starająca się o stały pobyt musiała czekać w Polsce, w rozłące z rodziną, często bez pracy i środków do życia. Procedura ta rozdzielała rodziny, zamiast je łączyć.
Między innymi z tych właśnie powodów administracja Prezydenta Obamy uchwaliła małą, lecz znaczącą zmianę w procedurze. Zmiana bardzo łagodzi efekty przepisu o wybaczeniu kary dziesięcioletniego zakazu wjazdu do USA. Nowa dyrektywa pozwala złożyć podanie o wybaczenie kary przed wyjazdem z USA i dopuszcza, by osoba starająca się o wybaczenie mogła w Stanach czekać na rozpatrzenie podania przez Urząd Imigracyjny. Dopiero kiedy podanie o wybaczenie zostaje zatwierdzone, należy wyjechać do Polski po otrzymanie wizy w Konsulacie Amerykańskim. W tym wypadku pobyt w Polsce jest krótki i pewność otrzymania wizy imigracyjnej znacznie większa, niż przy obecnej procedurze.
Innymi słowy, wcześniej aplikant o stały pobyt musiał rok lub dłużej czekać w Polsce na decyzję o wybaczeniu. Jeżeli decyzja była odmowna i nie kwalifikował się do otrzymania zielonej karty, to dowiadywał się o tym będąc już w Polsce, bez możliwości powrotu do USA. Według nowej procedury aplikant wraz z jego rodziną może złożyć podanie o wybaczenie w USA, i jeżeli decyzja jest odmowna, może składać o apelację, cały ten czas przebywając wraz z najbliższymi w Stanach. Po zatwierdzeniu wybaczenia aplikant musi polecieć do Polski, aby w Konsulacie Amerykańskim otrzymać wizę imigracyjną.
Chcę jeszcze raz podkreślić, że nowa procedura dotyczy osób, które nielegalnie wjechały do USA i dlatego mają zakaz starania się o zieloną kartę na terenie USA. To właśnie te osoby mają teraz ułatwioną drogę do starania się o stały pobyt na podstawie petycji złożonej przez najbliższą rodzinę (małżonek czy rodzic), która posiada obywatelstwo amerykańskie. Ponieważ przepisy te są skomplikowane i wymagają dokładnej analizy w zastosowaniu do każdej indywidualnej sprawy, to zalecam spotkanie z prawnikiem zajmującym się prawem imigracyjnym, zanim rozpocznie się jakiekolwiek starania o pobyt stały.