Zielona karta, obywatelstwo i deportacja - przestroga dla tych, którzy mają na pieńku z prawem
W ostatnim artykule pisałam o potrzebie zrobienia obywatelstwa, szczególnie teraz, gdy władze imigracyjne kładą silny nacisk na deportacje. Pamiętajmy, że obywatele USA nie mogą być deportowani. Jest to jeszcze jeden powód, aby ci, którzy są rezydentami Stanów Zjednoczonych i spełniają wymagania prawne, jak najszybciej złożyli aplikację o naturalizację.
Jest oczywiście wiele powodów prowadzących do deportacji, aczkolwiek najpoważniejszym z nich, mogącym też prowadzić do nieprzyznania stałego pobytu, są wykroczenia i przestępstwa kryminalne.
Chciałam zwrócić uwagę czytelników na bardzo ważne wydarzenie w prawie imigracyjnym i kryminalnym USA, jakim jest wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie sądowej Padilla v. Kentucky, 130 S. Ct. 1473 (2010). Sąd zdecydował, że obrońca prawny musi poinformować każdą osobę, która nie jest obywatelem USA, o ryzyku deportacji i konsekwencjach decyzji o przyznaniu się do winy w sądzie. Adwokat, który tego nie dokona, może mieć problemy, a wy możecie zostać deportowani z tego powodu. Dlatego jest to ogromnie ważne, by wyważyć każdą naszą decyzję bez emocji i strachu.
Jeżeli w przeszłości przyznaliście się do winy bądź podpisaliście taki dokument, aby uniknąć groźniejszej kary, lub po prostu nie rozumieliście, co miało miejsce, radzę jak najszybciej skontaktować się z adwokatem i wycofać swoje przyznanie się do winy, przynosząc ze sobą wszystkie dokumenty dotyczące swych wykroczeń, od raportu policyjnego, przez akt oskarżenia do wyroku. Ponieważ konsekwencje są bardzo poważne, niezwykle ważne jest, aby prawnik kryminalny współpracował z prawnikiem imigracyjnym w czasie procesu aplikanta. Często plea (kompromis) z prokuratorem może spowodować, że skazanie wystąpi pod innym paragrafem lub na krótszy okres i uratuje to aplikanta przed deportacją. Jeśli wyrok został już wydany i grozi deportacja, to czasem pewne niedociągnięcia lub problemy w czasie pierwszej rozprawy mogą pozwolić na otwarcie sprawy kryminalnej i zmianę wyroku na taki, który nie zagraża deportacją. Dlatego zawsze, nawet w najtrudniejszej sytuacji, warto poprosić o opinię prawnika, bo czasem nawet po fakcie można starać się o zmianę wyroku.
Oczywiście sytuacja imigracyjna, rodzinna, okres pobytu w USA, jak również okoliczności wykroczenia, okoliczności skazania, to wszystko zaważy na ocenie sytuacji i ryzyku ewentualnej deportacji.
Pragnę przypomnieć, że deportacji (wydaleniu) podlegać może każdy, kto nie jest obywatelem USA. Bardzo często spotykamy się z zaskoczonymi klientami, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych legalnie, na przykład posiadając prawo pobytu stałego od wielu lat, i nagle po dokonaniu czynu kryminalnego zostają zatrzymani przez Biuro Imigracyjne i postawieni przed sądem imigracyjnym, po czym oskarżeni o występek podlegający deportacji. Najczęściej zdarza się to w przypadku osób, które za czyn kryminalny muszą udać się do więzienia. Z więzienia, po odsiedzeniu przez skazanego wyroku kryminalnego, Biuro Imigracyjne transferuje taką osobę do więzienia imigracyjnego, gdzie jest ona przetrzymywana aż do wyroku sędziego lub do samego wydalenia z kraju.
Innym, często stosowanym sposobem wyłapywania imigrantów, którzy popełnili w przeszłości przestępstwa karne, jest proces naturalizacyjny. Bardzo często osoby, które miały lekkie wykroczenia, i to nawet dość dawno, wystosowują podania o naturalizację bez wcześniejszej porady u prawnika imigracyjnego, składają swe odciski palców i zjawiają się na rozmowie kwalifikacyjnej, która kończy się wszczęciem wobec nich deportacji. Dlatego osoby, które były skazane za przewinienia kryminalne, nawet kradzież w sklepie lub bijatykę w barze, mogą podlegać deportacji i muszą porozumieć się z prawnikiem, zanim złożą aplikację o naturalizację.
Dużo do tego nie trzeba. Deportacji może podlegać również jedno skazanie za wykroczenie przeciwko moralności, jeśli zostało ono popełnione w pierwszych pięciu latach od wjazdu do USA, i jeśli jest ono zakwalifikowane pod paragrafem pozwalającym na wyrok pozbawienia wolności przekraczający jeden rok. Generalnie, te wykroczenia „przeciwko moralności” zawierają element oszustwa, przemocy, nieuczciwości lub złej intencji, między innymi niebezpieczne zachowanie. Analiza ta nie dotyczy zachowania poszczególnych osób lub okoliczności danego wykroczenia, lecz elementów definicji danego wykroczenia wyrażonych w kodeksie.
Druga grupa przestępstw kryminalnych, za które grozi deportacja, to tak zwane przestępstwa poważne lub „aggravated felonies”. Wyrok za popełnienie takiego przestępstwa, obojętnie, w którym momencie, powoduje deportację. Podobnie jak w przypadku federalnej definicji, „felony” jest to przestępstwo, za które maksymalna możliwa kara pozbawienia wolności wynosi więcej niż jeden rok.
Skazanie za wyżej wymienione przestępstwa niesie poważne konsekwencje w postaci obowiązkowego pozbawienia wolności do czasu deportacji, zakazu starania się o przywileje imigracyjne jak azyl, zawieszenie deportacji, naturalizacja, brak możliwości odwołania, dożywotni zakaz powrotu i 20 lat pozbawienia wolności dla osób, które po tego rodzaju deportacji próbują wrócić do USA nielegalnie.
Trzecia grupa przestępstw, za których popełnienie grozi deportacja, to przestępstwa należące do jednej z wymienionych w prawie imigracyjnym grup. Najważniejszą grupą są przestępstwa związane z narkotykami. Jeśli imigrant skazany był kiedykolwiek za złamanie jakiegokolwiek prawa (stanowego, federalnego lub obcego) związanego z narkotykami, to podlega deportacji. Jedynym wyjątkiem tutaj jest jednokrotne wykroczenie posiadania 30 gramów lub mniejszej ilości marihuany. Wszystkie inne skazania za posiadanie, bycie pod wpływem, albo używanie narkotyków, podlegają deportacji. Jest to bardzo szeroka grupa. Druga grupa to wszelkie przestępstwa związane z przemocą. Trzecia – to przestępstwa dotyczące broni. Wyrok za nielegalne kupno, sprzedaż, użycie, posiadanie, noszenie lub handel bronią powoduje deportację. Czwarta grupa obejmuje czyny związane z przemocą domową. Definicja takiego przestępstwa jest bardzo szeroka i obejmuje znęcanie się nad dzieckiem lub małżonkiem, porzucenie dziecka itd. Ostatnia grupa jest mieszana, znajdują się w niej następujące wykroczenia: sabotaż i zdrada państwa, groźba przeciwko Prezydentowi, ucieczka przed poborem do wojska, ucieczka przed oficerem INS na punkcie granicznym, sprowadzanie cudzoziemców w celu wykorzystania do nierządu.
Miejmy to wszystko na uwadze i zadbajmy o naszą przyszłość w USA. W razie jakichkolwiek wątpliwości proszę zadzwonić po poradę na numer: 1-888-214-6042.
Pozdrawiam,
Mecenas Aneta Toporowska, Esq.