Podziel się   

Polonia w USA Pokaż wszystkie »

Wydanie 2010-11 · Opublikowany: 2011-01-09 17:04:28 · Czytany 7033 razy · 2 komentarzy
Nowszy Starszy

Rotmistrz Witold Pilecki - ochotnik do Auschwitz

W sobotę 16 października 2010 roku uczniowie polskiej sobotniej Szkoły im. Generała Andersa w Chicago mieli okazję poznać Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza Witolda Pileckiego – wielkiego bohatera Polski i Europy, oraz niektórych przedstawicieli 90 Placówki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, na zaproszenie którego przybył on z wizytą do USA.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołuńcu koło jeziora Ładoga, jako wnuk zesłańca po powstaniu styczniowym. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, od pokoleń mieszkającej na Litwie. Swój szlak bojowy rozpoczął, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Brał udział w obronie Grodna, walczył w bitwie warszawskiej, a później wyzwalał Wilno, za co został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wybuchu II Wojny Światowej walczył w szeregach 19 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, rozwiązując swój pluton dopiero 17 października 1939 roku. Do konspiracji przeszedł 9 października 1939 roku w Warszawie. Pilecki, Włodarkiewicz i kilku innych oficerów WP założyli jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych pod nazwą Tajna Armia Polska, podporządkowaną później Związkowi Walki Zbrojnej. Witold Pilecki był prawdopodobnie jedynym ochotnikiem w historii II Wojny Światowej, który poszedł do oświęcimskiego obozu koncentracyjnego świadomie i dobrowolnie. Stał się tam głównym organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, a założona przez niego organizacja, Związek Organizacji Wojskowej, liczyła ponad 1000 konspiratorów. Za swoją działalność konspiracyjną, Pilecki jeszcze jako więzień obozu, w listopadzie 1941 r. został awansowany do stopnia porucznika przez generała Stefana Grota-Roweckiego. 11 listopada 1943 awansowano go na stopień rotmistrza. Pilecki był autorem pierwszych sprawozdań o ludobójstwie w Auschwitz, które docierały do KG Armii Krajowej, a także poprzez kurierów AK do Londynu i Waszyngtonu. W latach 1943-44 służył w oddziale III Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Później był żołnierzem Powstania Warszawskiego, a po jego upadku więźniem niemieckiego stalagu 344 Lamsdorf. Po wyjściu z niewoli walczy w 2 Korpusie Polskim we Włoszech. W październiku 1945 roku na rozkaz gen. Władysława Andersa wraca do Polski, aby prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz 2 Korpusu.

Witold Pilecki jest symbolem całego pokolenia żołnierzy wyklętych, tak ciągle zapomnianych, którzy najpierw broniąc narodu przed fizyczną eksterminacją z rąk hitlerowskich najeźdźców, po 1945 roku stanęli do walki z nowym, sowieckim okupantem. Za taką postawę zapłacił najwyższą cenę. 8 maja 1947 roku został aresztowany. W więzieniu był torturowany przez funkcjonariuszy SB. 15 maja 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji został skazany na karę śmierci i wkrótce potem stracony. Podczas ostatniego widzenia z żoną Marią powiedział jej, że UB jest gorsze niż SS w Auschwitz. 25 maja Witold Pilecki zginął w podziemiach mokotowskiego więzienia UB przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Egzekucji poprzez strzał w tył głowy dokonał sierżant UB Piotr Smetanski. Smetanski, noszący nadany przez więźniów przydomek „Rzeźnik mokotowskiego więzienia“, w 1968 roku wyemigrował do Izraela. Faktyczne miejsce pochówku rotmistrza Pileckiego do dnia dzisiejszego pozostaje nieznane. Pilecki to bohater uosabiający uniwersalne cnoty, jak uczciwość, szlachetność, honor, odwaga i umiłowanie ojczyzny. Szczególnie dzisiaj, w czasach moralnego i etycznego relatywizmu oraz dominacji fałszywych autorytetów, Polska i Polonia powinny przypominać o tym prawdziwym bohaterze.

Bardzo dobrze, że pedagodzy Szkoły im. Generała Władysława Andersa postać takiego bohatera przybliżają i dają swoim uczniom do naśladowania. W napisanej w 1978 roku książce „Six Faces of Courage“ brytyjski historyk, prof. Michael Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. W październiku 1990 roku po rewizji procesu grupy rotmistrza Pileckiego przez Naczelną Prokuraturę Wojskową został on zrehabilitowany, a wydany w jego sprawie wyrok z 15 maja 1948 roku anulowany. 7 maja 2008, Senat RP, w 60 rocznicę mordu na Pileckim, podjął uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego. We wrześniu 2008 popularyzująca wiedzę o stosunkach polsko - żydowskich Fundacja Paradis Judeorum wystosowała listy do Watykanu i arcybiskupa Kazimierza Nycza, w których postuluje wszczęcie procesu beatyfikacyjnego Witolda Pileckiego. W 1995 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w dniu 30 lipca 2006 roku, przy okazji obchodów 62 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, prezydent RP Lech Kaczyński przyznał Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego. W latach 90-tych wiele szkół w Polsce przyjęło go za swojego patrona, w wielu polskich miastach nazywano jego imieniem ulice, ronda, skwery i parki. Warto podkreślić, że bieżący rok jest obchodzony w Oświęcimiu jako Rok Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ramach tych obchodów 3 września odbyła się tam uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której władze miasta nadały Rotmistrzowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Oświęcim. Jednym z uczestników uroczystości był publicysta Michał Tyrpa, prezes Fundacji Paradis Judaeorum, która między innymi zabiega, aby 25 maja, czyli dzień, w którym w 1948 roku został zgładzony rotmistrz Pilecki, Parlament Europejski ustanowił Międzynarodowym Dniem Bohatera Walki z Totalitaryzmem. Słowa Michała Tyrpy wypowiedziane podczas tych uroczystości chyba najlepiej charakteryzują szlachetną postać Rotmistrza: W moim najgłębszym przekonaniu, któremu dawałem wyraz po wielokroć, rotmistrz Witold Pilecki jest nie tylko jednym z bohaterów zmagań z niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem, nie tylko chrześcijańskim rycerzem XX wieku godnym do wyniesienia przez Kościół na ołtarze, ale także patronem polskiego społeczeństwa obywatelskiego”.

Dzięki staraniom dyrekcji polskiej sobotniej Szkoły im. Generała Władysława Andersa oraz pracowników Konsulatu Generalnego RP w Chicago, uczniowie tej szkoły mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez IPN wystawę fotograficzną, prezentującą postać rotmistrza Pileckiego w różnych okresach jego życia, również w tym czasie, gdy był żołnierzem patrona ich szkoły - Generała Władysława Andersa. Bezpośrednie spotkanie z synem rotmistrza, Andrzejem Pileckim, pozwoliło im lepiej zrozumieć ten okres historii Polski, w którym żył i walczył jeden z największych bohaterów naszego narodu.

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Polonia w USA

Pozostałe kategorie tego artykułu: · Polska · Polonia na świecie · Ludzie · Historia

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Kinga · 2011-05-02 23:20:19

bardzo ciekawy artykuł, warto tworzyć historie!

uwu77 · 2011-05-02 00:55:20

filmy powinni o takich ludziach robic

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...