Dobry klimat polskiej ekologii
Zobacz w galerii:
Lot balonem Mrągowo-RydwągiDziś wiele mówi się o ekologii, która wręcz staje się pewną filozofią i sposobem na życie. Klimat na ziemi jest rzeczą oczywistą, jednak stale zmieniające się warunki atmosferyczne oraz anomalie pogodowe każą nam zastanowić się – co z tym klimatem wyczynia człowiek?
„Dobry Klimat dla Powiatów” to projekt ekologiczny, w którym bierze udział Powiat Mrągowski. Przedsięwzięcie to stanowi poszukiwanie odpowiedzi na pytania: czy jako jednostka mam wpływ na klimat? Czy jestem spójnym elementem ekosystemu?
Mazury pretendowały do miana Siódmego Cudu Natury. Mazury to woda, las i powietrze… więc chrońmy to, co wydaje się nam cudnym skarbem – banalnie proste. Ale jednak nie do końca. To tylko jedna z dróg, jaką idzie polskie społeczeństwo.
Wśród 114 powiatów uczestniczących w projekcie „Dobry Klimat dla Powiatów”, Powiat Mrągowski od dawna jest zaangażowany w zachowanie czystości środowiska naturalnego. Wyjątkowe położenie powiatu Mrągowskiego oraz historia jego działalności uzdrowiskowo- sanatoryjnej, a także bogactwo wód gruntowych i niezwykły mikroklimat naszego regionu czynią ten projekt szczególnie dla nas atrakcyjnym.
Partnerskie przedsięwzięcie „Dobry Klimat dla Powiatów”
Celem jest zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące adaptacji do zmian klimatu. Powiaty powinny podjąć inicjatywy dotyczące ochrony klimatu, a jednocześnie działać na rzecz rozwoju lokalnej gospodarki i obniżenia kosztów własnego funkcjonowania.
Siedem ważnych działań
Głównymi elementami projektu są: organizacja lokalnych debat publicznych dotyczących zmian klimatu i polityki ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na poziomie powiatów oraz przygotowanie pilotażowego programu niskowęglowego rozwoju jednego z miast powiatowych. Celem debat będzie wspólne wypracowanie rozwiązań służących poszczególnym powiatom, uwzględniających ich specyfikę i potrzeby w zakresie rozwoju lokalnej zielonej gospodarki oraz podjęcie działań adaptacyjnych do zmieniających się warunków klimatycznych. Ponadto odbędzie się także 16 samorządowych konferencji regionalnych, w ramach których wypracowane zostanie porozumienie polskich samorządów działających na rzecz ochrony klimatu. W ramach projektu zostanie również utworzona sieć 110 lokalnych informatorów oraz grupa przeszkolonych moderatorów dyskusji publicznych. Przeprowadzone zostaną oceny śladu węglowego dla wybranych i chętnych powiatów. Aktywni lokalni liderzy wyjadą zobaczyć, jak radzą sobie ze zmianami klimatu samorządy w Kornwalii, powstanie też podręcznik lokalnej ochrony klimatu. Obecnie nakręcono informacyjny film, a eksperci pracują nad materiałami.
Realizatorzy
„Dobry Klimat dla Powiatów” jest realizowany od września 2010 roku przez Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz ze Związkiem Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus. Projekt finansowany jest ze środków instrumentu finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to pierwszy i jedyny zaproponowany przez Polskę projekt kampanii informacyjno-promocyjnych w priorytecie LIFE+ Informacja i Komunikacja, który został doceniony przez Komisję Europejską. Działania projektowe będą trwały do końca sierpnia 2015 roku.
Lokalny Inicjator Społeczeństwa Obywatelskiego
Kluczowym dla tego projektu był wybór Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli LISO. W Powiecie Mrągowskim taką rolę po specjalnym szkoleniu powierzono Zofii Wojciechowskiej. Reprezentowała ona Powiat Mrągowski na I Samorządowej Konferencji Klimatycznej, która odbyła się w kwietniu 2012 roku w Centrum Konferencyjnym w Warszawie. Konferencja była częścią obchodów 20-lecia europejskiego programu LIFE+, a udział w niej wzięli samorządowcy z całego kraju.
--
Zofii Wojciechowskiej udało się porozmawiać z koordynatorem projektu, Wojciechem Szymalskim z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Jak mówi Wojciech Szymalski: „Nasz projekt może być źródłem dobrych przykładów, jak radzić sobie ze zmieniającym się klimatem oraz w jaki sposób przystosować gospodarkę lokalną do nowych warunków klimatycznych i zmieniających się w związku z tym wymogów prawnych, jak chociażby udział odnawialnych źródeł energii.
Już w czerwcu 110 przeszkolonych lokalnych współpracowników projektu, zwanych Lokalnymi Inicjatorami Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli LISO, rozpoczęło badania ankietowe w powiatach. Wyniki tych badań będą podstawą do poznania rzeczywistego stanu lokalnych działań na rzecz ochrony klimatu i jednocześnie określenia poziomu wiedzy ekologicznej badanych, m.in. urzędników i lokalnych liderów opinii publicznej, osób zaangażowanych w lokalne działania społeczne, lokalnych przedsiębiorców.
Lokalni współpracownicy projektu «Dobry Klimat dla Powiatów» to osoby, które wyróżniają się w swoim miejscu zamieszkania zaangażowaniem w sprawy związane z ochroną środowiska. Do współpracy wybraliśmy tych, którzy chcą promować odpowiedzialne podejście do ochrony klimatu w lokalnej społeczności. Tworząc projekt i powołując LISO działaliśmy w imię idei zaangażowania lokalnych obywateli w sprawy adaptacji do zmian klimatu. W przyszłości planujemy również lokalne debaty” – dodaje Wojciech Szymalski.
Eksperci z Instytutu na rzecz Ekorozwoju opracowują obecnie metodologię obliczania śladu węglowego w powiatach. Wkrótce w pięciu zgłoszonych do projektu powiatach rozpoczną się więc żmudne obliczenia. Wyniki poznamy w przyszłym roku.
Co to jest ślad węglowy?
Popularnym wskaźnikiem mierzącym obciążenie atmosfery jest ślad węglowy, będący całkowitą sumą emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę, organizację, wydarzenie, region lub produkt. Ślad węglowy obejmuje emisję sześciu gazów cieplarnianych wymienionych w protokole z Kioto: dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4), podtlenku azotu (N2O) oraz gazów fluorowanych: fluorowęglowodorów (HFC), perfluorowęglowodorów (PFC) oraz sześciofluorku siarki (SF6).
Miarą śladu węglowego jest tCO2eq – tona ekwiwalentu dwutlenku węgla. Różne gazy cieplarniane w niejednakowym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, zaś ekwiwalent dwutlenku węgla pozwala porównywać emisje różnych gazów na wspólnej skali. Każdy z gazów cieplarnianych jest przeliczany na CO2eq poprzez pomnożenie jego emisji przez współczynnik określający potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (ang. global warming potential (GWP)).
Wskaźnik ten został wprowadzony w celu ilościowej oceny wpływu poszczególnych gazów na efekt cieplarniany (zdolności pochłaniania promieniowania podczerwonego), odniesiony do dwutlenku węgla (GWP=1) w przyjętym horyzoncie czasowym (zazwyczaj 100 lat). GWP100 dla metanu wynosi 25, co oznacza, że tona metanu odpowiada 25 tonom CO2eq, a jedna tona podtlenku azotu – prawie 300 tonom CO2eq (GWP100=298).
--
Zapraszam na kolejne spotkania z „Dobrym Klimatem dla Powiatów” w Programie „Pomost”, w Audycji Zielone Radio Wnet.
http://www.radiownet.pl/publikacje/zwiazek-powiatow-polskich
www.chronmyklimat.pl (portal poświęcony problematyce ochrony klimatu)
www.natura2000.org.pl (portal poświęcony Naturze 2000 i turystyce)
Dodatkowe źródło: www.ine-isd.org.pl