Polska zza okna pociągu, pomysł nr 1
Nie lada frajdę sprawiła polskim i zagranicznym turystom Fundacja Grupy PKP, wydając fantastyczny przewodnik „Kolej na Polskę”, którego celem jest zachęcenie do zwiedzania bardziej lub mniej znanych zakątków naszego kraju przy okazji weekendowych albo wakacyjnych urlopów. Autorzy tego przepięknego wydania podpowiadają, żeby podczas wycieczek korzystać z pociągu, oglądając zza jego okien wyjątkowe miejsca i krajobrazy. Do nich to z pewnością należą też elementy kolejowej infrastruktury – mosty, tunele, parowozownie oraz dworce, które dzięki unijnym środkom odzyskują nowy blask i stanowią wspaniałe świadectwo myśli architektonicznej. W przewodniku tym można także znaleźć aktualne, praktyczne i zawsze potrzebne informacje o zabytkach i dostępnych trasach turystycznych, miejscach, gdzie można przenocować oraz smacznie zjeść.
Spis treści tego liczącego 320 stron przewodnika zawiera 17 doskonałych „pomysłów”, z którymi warto się zapoznać, wybierając się dziś do Polski i próbując w niej spędzić trochę wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Będzie to niezapomniane spojrzenie na nasz kraj, z zupełnie innej perspektywy.
Pragnąc zatem przyczynić się do przybliżenia Polski wszystkim tym, którzy w krótszym lub dłuższym czasie zechcą ją odwiedzić, od tej pory w kilkunastu odcinkach przedstawiać będziemy jej przepiękne walory – zabytki, katedry, co ważniejsze obiekty użyteczności publicznej itp.
Na początek pomysł nr 1 – „Zabytkową kolejką przez Pomorze Zachodnie”…
Pomorze Zachodnie ma do zaoferowania kilka wartych obejrzenia atrakcji – zabytkowe miasteczka, urocze wioski rybackie, duże uzdrowiska i przede wszystkim przepiękną przyrodę. Klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe, gęste lasy oraz bezludne wysepki z dzikimi ptakami – wszystko to można zobaczyć w Wolińskim Parku Narodowym. Kilka ciekawych miejscowości położonych w tej części wybrzeża warto zwiedzić dzięki Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. Zabytkowymi wagonikami można dotrzeć między innymi do legendarnych ruin kościółka w Trzęsaczu.
Największa atrakcja to Gryfice Wąskie. Na stacji działa niewielkie, ale niezwykle ciekawe muzeum, stanowiące oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Z kolei Rewal to stacja położona w bardzo atrakcyjnym nadmorskim kurorcie – została przepięknie odrestaurowana trzy lata temu. Najcenniejszym zabytkiem Gryfic jest kościół Mariacki wznoszący się tuż przy rynku. Jest tu też gotycka Brama Wysoka, gdzie mieszczą się małe muzeum i galerie przedstawiające historię zasiedlenia Ziem Zachodnich. Następna miejscowość to Trzęsacz. Słynie ona z ruin kościoła wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku. W miasteczku tym zachował się też XIX-wieczny pałac z folwarkiem. Miasto Trzebiatów słynie natomiast z 89-metrowej gotyckiej wieży, fary, która przez wiele lat służyła jako latarnia morska dla statków na Bałtyku. Stare miasto otaczają odtworzone średniowieczne mury obronne.
Kołobrzeg jest natomiast największym uzdrowiskiem na wybrzeżu. Wiele zawdzięcza soli pozyskiwanej ze źródeł solankowych. Nad morzem rozciąga się dzielnica uzdrowiskowa. W niewielkim porcie cumują wojskowe okręty i stare galeony, można popłynąć na morską wycieczkę jednym z zabytkowych żaglowców. Najcenniejszą budowlą miasta jest monumentalny pięcionawowy kościół zbudowany w XIV wieku. Niedaleko bazyliki wznosi się neogotycki ratusz. W jednym z jego skrzydeł mieści się Galeria Sztuki Współczesnej. W rejonie kolegiaty zaczyna się zupełnie nowa dzielnica Kołobrzegu, z powodzeniem udająca stare miasto. Domy wyglądają jak zadbane stare kamieniczki. Obok Kołobrzegu na pięknym stromym klifie rozciąga się również znane Ustronie Morskie, świetny punkt wypadowy dla wycieczek po okolicy.
Wartym zobaczenia miejscem jest także Koszalin i jego okolice. Dzisiejsze miasto ma wiele uroczych zakątków i kilka średniowiecznych zabytków. Nad rynkiem przeciętym główną ulicą Zwycięstwa góruje katedra Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV wieku. W neoklasycznej rezydencji przy ul. Piłsudskiego mieści się oddział muzeum ze zbiorami prezentującymi dzieje miasta i regionu. W tym Pałacu Młynarzy znajdują się zbiory malarstwa, mebli, artystycznych przedmiotów od średniowiecza do secesji, a także dzieła współczesne. Pobliski miniskansen wypełniony jest starymi przedmiotami i narzędziami pracy pochodzącymi zarówno znad Jemna, jak i przywiezionymi przez przesiedleńców. Z Koszalina w ciągu 15 minut można dojechać pociągiem nad morze do Mielna. Podczas weekendów letnisko wypełniają tłumy mieszkańców Koszalina.
Wyspa Wolin, w tym położone na niej Międzyzdroje, należy do najsłynniejszych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych. W nowoczesnym gmachu Muzeum Przyrodniczego WPN zaprezentowano ciekawie zaaranżowaną ekspozycję na temat geologii, flory i fauny regionu. Zielony szlak biegnący przez środek parku wiedzie przez las do zagrody pokazowej żubrów, które można zobaczyć z bliska. Nieopodal muzeum wybiega w morze odnowione molo. Wzdłuż promenady przebiega zabytkowa zabudowa z przełomu XIX i XX wieku. Największą atrakcją miasta jest szeroka plaża z piaszczystymi wydmami. Podążając od strony Dziwnowa, mija się ogromne nowoczesne pole golfowe, po czym wjeżdża się na tereny Wolińskiego Parku Narodowego. Samo miasto, Wolin, rozciąga się nad brzegiem Dziwny, na południowo-wschodnim krańcu wyspy. Posiada neogotycki ratusz z małą wieżyczką, Muzeum Regionalne i prywatną Stocznię im. Niedamira, w której wykonuje się repliki słowiańskich łodzi.
Nieopodal znajduje się Kamień Pomorski, którego najwspanialszym zabytkiem jest ogromna romańsko-gotycka katedra św. Jana Chrzciciela (z wieży roztacza się szeroka panorama miasta i Zalew Kamieński). Główną budowlaną atrakcją kamieńskiego rynku jest ratusz z podcieniem, uchodzący za perłę gotyku. Warto też zobaczyć malowniczą wyspę Chrząszczewską leżącą na zachód od Kamienia Pomorskiego. Z kolei na południu od Kamienia leży Jarszewo, pięknie otoczone łąkami i szpalerami wierzb.
Wreszcie atrakcją tamtego regionu jest Świnoujście. Miasto zajmuje wyspy, z których największymi są Uznam, Wolin i Karsibór. Oblewają je wody Morza Bałtyckiego, rzeki Świny i Zalewu Szczecińskiego. Regularnie kursują stąd promy do Szwecji, Danii i Niemiec. W budynku dawnego ratusza mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego, w którym zgromadzono zbiory etnograficzne oraz historyczne. Centrum miasta skupiło się wokół trójkątnych placyków. Nieco dalej stoi kościół Chrystusa Króla. Na północ od centrum ciągnie się zabytkowy, 60-hektarowy park zdrojowy, w którym rośnie ponad 60 gatunków drzew i krzewów – najstarsze mają po 150 lat. Materiały archiwalne oraz eksponaty dokumentujące dzieje twierdzy oraz portu w Świnoujściu znajdują się w Forcie Anioła. Prawdziwą atrakcją Świnoujścia jest (uznana za najpiękniejszą w Polsce) rozległa piaszczysta plaża, której szerokość dochodzi do 130 metrów. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada Żeromskiego. Dalej zaczyna się dzielnica uzdrowiskowa. Urocze przedwojenne pensjonaty zdobią liczne wieżyczki, fantazyjne facjaty i eklektyczne detale.
Źródło: Informator Warszawski