Hołowczyc i Kubica w Mikołajkach
W czwartek 2 lipca o godzinie 16:00 wystartował organizowany pod patronatem LOTOSU 72. Rajd Polski. Zawody te były siódmą rundą mistrzostw świata kierowców, pilotów i producentów, i to sprawia, że na starcie w malowniczych Mikołajkach zobaczyć można było światową czołówkę. Do rywalizacji na 19 odcinkach specjalnych wśród mazurskich jezior wystartowały m.in. zespoły fabryczne Volkswagena, Citroena, M-Sportu i Hyundaia. Samochodami WRC pojechało 14 kierowców, w tym Robert Kubica (Ford Fiesta RS WRC).
Startowali kierowcy i piloci z 34 krajów. Najwięcej było Polaków (22), Francuzów (21), Włochów (17) oraz reprezentantów Wielkiej Brytanii (13) i Finlandii (11). Dominowały zgłoszenia zawodników z krajów europejskich, lecz reprezentowane były także Arabia Saudyjska, Argentyna, USA i Nowa Zelandia.
Warto zaznaczyć, że Kubica, który wygrał sześć odcinków specjalnych w dotychczas rozegranych rundach mistrzostw świata 2015, pokazał, że stać go na miejsce w czołówce w trzecim w jego karierze starcie w Mikołajkach. „Rajd Polski to największa impreza w sportach motorowych w naszym kraju i warto pielęgnować tę tradycję. Myślę, że mamy w Polsce wszystko, co potrzebne jest do organizacji imprezy na najwyższym światowym poziomie” – powiedział na poprzedzającej rajd konferencji prasowej Robert Kubica. Ostatecznie zajął miejsce ósme.
Zorganizowano też bitwę w klasyfikacji WRC2. Tu walkę stoczyło aż 30 kierowców. Jednym z nich był Krzysztof Hołowczyc, którego przygoda z polskim klasykiem rozpoczęła się w roku 1987 za kierownicą Fiata 125p 1500. Olsztynianin trzy razy triumfował w Rajdzie Polski. „Mikołajki żyją tym rajdem. Bardzo często odwiedzam te rejony i rozmawiam z ludźmi, którzy zawsze okazują wielkie zainteresowanie, poparcie i pozytywne nastawienie do tego wyścigu” – potwierdził również obecny na konferencji Krzysztof Hołowczyc.
W stawce 30 załóg rywalizujących o punkty w WRC2 znajdowali się także inni polscy kierowcy. Podczas Rajdu Polski załogi rywalizowały na trasie 19 odcinków specjalnych, których długość wynosiła313,53 km.
Źródło: Informator Warszawski