Podziel się   

Tradycje i zwyczaje Pokaż wszystkie »

Opublikowany: 2013-05-01 22:04:21 · Czytany 8155 razy · 0 komentarzy
Nowszy Starszy

Co świętujemy 2 maja?

fot. Henryk Przondziono

2 maja to ważny dla Polaków dzień. Obchodzony jest bowiem jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I mimo tego, że jako oficjalne państwowe święto został ustanowiony stosunkowo niedawno, bowiem raptem 9 lat temu, to jego symboliczny wymiar jest ogromny- wbrew pozorom nie chodzi tylko o wypełnienie wolnego dnia między ważnymi dla Polski świętami- Świętem Pracy oraz Świętem Konstytucji 3 maja, ale o wspomnienie ważnych wydarzeń z historii Polski oraz popularyzację wiedzy o polskich symbolach narodowych.

W uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, możemy przeczytać:

„Są sprawy, o których niewiele się mówi, mimo ich niepodważalnego znaczenia dla każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie takimi są: flaga i barwy narodowe oraz godło – dobra narodowe chronione ustawą. Informacja o prawie do korzystania z tych symboli jest bardzo znikoma zarówno w podręcznikach szkolnych, jak również w mediach. (…) Polska należy do krajów posługujących się dwoma oficjalnymi flagami państwowymi (…). Jedna flaga państwowa Polski to jedynie prostokątny płat tkaniny o barwach biało-czerwonych. Ten wzór flagi używany jest w kraju. Druga flaga Polski, używana za granicami naszego państwa, jako flaga przedstawicielstw dyplomatycznych (na morzu jako bandera handlowa, używana także przez Polonię Amerykańską), posiada dodatkowo pośrodku białego pasa godło Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla rozszerzenia wiedzy i propagowania informacji o symbolach narodowych, w duchu patriotycznym, Platforma Obywatelska wnioskuje o uchwalenie dnia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z proponowaną nowelizacją powołanej wyżej ustawy, Dzień Flagi obchodzony byłby bez patosu, ale w duchu patriotycznym, w przededniu Święta 3 Maja. (…) Platforma Obywatelska nie ma zamiaru zabiegać o ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy, a jedynie o przypomnienie historii i tradycji symboli narodowych. Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy, gdyż jest to ten moment, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski.

(…) Chcielibyśmy, aby Dzień Flagi obchodzony był w Polsce radośnie, na piknikach i festynach, aczkolwiek w sposób przypominający o szacunku i czci dla symboli narodowych (…).”

Zwyczajowo tego dnia odbywają się różnego rodzaju akcje i manifestacje o zabarwieniu patriotycznym. A dlaczego Dzień Flagi postanowiono świętować właśnie 2 maja? Powody są dwa. Po pierwsze, 2 maja 1945 roku polskim żołnierzom zdobywającym Berlin udało się zatknąć biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa i budynku Reichstagu, co zakończyło działania wojenne w Europie podczas II wojny światowej. Po drugie, w czasach PRL istniał nakaz zdejmowania flag po obchodach komunistycznego Święta Pracy, a przed Świętem Konstytucji 3 maja.

Dla Polonii 2 maja to jednak podwójna okazja do świętowania. Nie tylko z powodu Dnia Flagi, ale także obchodzonego równolegle Dnia Polonii i Polaków za Granicą, wprowadzonego w 2002 roku z inicjatywy Senatu RP. Jak czytamy we wstępie do ustawy o ustanowieniu 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, dzień ten został ustanowiony „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".

Warto wspomnieć, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą dotyczy ogromnej grupy społecznej- szacuje się, że poza terytorium Polski może mieszkać nawet 21 milionów naszych rodaków, co stanowi więcej niż połowę ludności Polski! Największe skupisko Polonii znajduje się w Stanach Zjednoczonych- Polaków jest tutaj około 10 milionów, z czego 1,5 miliona żyje w Chicago i na jego przedmieściach. Duża polska diaspora zamieszkuje także Niemcy (ok. 2 mln) i Brazylię (ok. 1,8 mln).

Nowszy Starszy

Inne artykuły w kategorii Tradycje i zwyczaje

Skomentuj artykuł w Hydeparku Polonii

Komentarze zostały tymczasowo wyłączone. Przeprszamy!

Najnowsze artykuły

Magazyn w sieci

Hydepark Polonii

Dawid
25 lip, 15:17
Zapraszamy na forum Polakow w Szwajcarii - https://forum.polakow.ch»
Mia Lukas
21 cze, 05:49
Mój były chłopak rzucił mnie tydzień temu po tym jak oskarżyłem go że spotyka się z kimś innym [...]»
hanna
20 cze, 03:58
Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu dr Agbazarą wspaniałemu czaru rzucającemu we mnie radość pomagając mi przywrócić mego [...]»

Najczęściej...